Jak napisać wypracowanie

Egzamin ósmoklasisty 2024 – jak napisać wypracowanie?

Poniżej znajdziecie 2 rozwiązane zadania. Rozwiązanie zadania 14 (wypracowania) omawiam również w swoim kursierepetytorium ósmoklasisty (o nim więcej tutaj) oraz można zobaczyć na Youtube (tutaj)

E-mail

Na dole widoczne jest polecenie. Naszym zadaniem jest napisanie e-maila do kolegi z Anglii. Jak widzimy, początek wiadomości jest już nam dany, więc musimy kontynuować wypowiedź. W każdej wypowiedzi pisemnej podczas testu ósmoklasisty będziemy mieli 3 podpunkty do zrealizowania. Egzamin jest oceniany w następujący sposób:

4 punkty otrzymamy za “treść“, 2 punkty za “spójność i logikę wypowiedzi”, 2 punkty za “zakres środków językowych” oraz 2 punkty za “poprawność środków językowych”.

Punkty za treść przyznawane są w następujący sposób. Jeśli w naszej wypowiedzi “zrealizujemy” każdy z zadanych podpunktów (czyli wszystkie 3), a następnie je “pogłębimy” to dostaniemy 4 punkty.

Spójność i logika oznacza, że całość trzyma się kupy oraz nie zawiera błędów logicznych.

Zakres środków językowych oznacza, że podczas konstruowania wypowiedzi korzystaliśmy z kilku czasów, budowaliśmy zdania złożone oraz używaliśmy “trudniejszego” słownictwa. (Tutaj – baza słówek w aplikacji Quizlet)

Poprawność środków językowych oznacza, że nie popełniliśmy zbyt wielu błędów.

Wypowiedź 10/10

Patrząc po kolei. Piszący zrealizował podpunkt “poinformuj w jaki sposób spędzasz czas podczas wymiany” za pomocą zdań 1-3. W czytelny sposób widzimy również, gdzie kończy się pierwszy podpunkt. Jest to zdanie “Today I’ve been on London Eye!”. Mimo, że zdanie to jest w niewłaściwym czasie, nie zostało to potraktowane jako błąd.

Pisanie 3 zdań na każdy z podpunktów to postawa, do której zachęcam swoich uczniów. Sprawia, że egzaminatorowi ciężko wtedy nie przyznać kompletu punktów za “treść“. A jeśli z treścią nie ma problemów, to zazwyczaj otrzymamy również komplet punktów za “logikę i spójność wypowiedzi”.

Podpunkt “opisz dom w którym gościsz” został zrealizowany za pomocą zdań 4-7. Ponownie, koniec odpowiedzi na ten punkty jest czytelny i widoczny na pierwszy rzut oka. Jest to bardzo ważne, aby pisać w jasny sposób.

Ostatni podpunkt zrealizowano za pomocą zdań 8-11.

Podkreślam ilość użytych zdań, aby uwidocznić Wam, że odpowiedź jednym zdaniem nie będzie wystarczająca i każdy z podpunktów należy rozwinąć.

Reszta uzasadnienia oceny jest widoczna na ilustracji po prawej stronie. Jest to idealny przykład tego, jak napisać wypracowanie na egzaminie ósmoklasisty.

Zdania są przede wszystkim w pełni zrozumiałe. Pamiętajcie, jeśli nie jesteście czegoś pewni to nie piszcie o tym! Na egzaminie raczej nie zabraknie wam czasu, więc zawsze można spróbować napisać o czymś innym. O czymś, co wiecie, że będzie poprawnie napisane.

Wypowiedź 5/10

Jeśli chodzi o tę prace, to pierwsze co rzuca się na oczy, to chaos panujący w wypowiedzi. Jest to przykład tego, jak nie pisać wypracowania na egzaminie ósmoklasisty. Piszący nie przemyślał pracy i pisał co mu “ślina przyniosła na język”.

Ten brak ustrukturyzowania kosztował zdającego dwa punkty za treść.

Małym kosztem, z powodzeniem można było w przypadku tej pracy osiągnąć wynik przynajmniej 7 punktów. Pracując ze swoimi uczniami zwracam im uwagę na konieczność zachowania porządku i liczenia wyrazów po każdym zrealizowanym podpunkcie.

Widzimy też, że prawie w każdym zdaniu popełniono jakiś błąd, czasami nawet dwa, a mimo wszystko odjęty został tylko jeden punkt za poprawność środków językowych.

To tym bardziej powinno pokazać wam, jak ważne jest uzyskanie kompletu punktów za “treść”.

Resztę uzasadnienia oceny możemy przeczytać po prawej stronie.

Opinie kursantów

Agata Witanowska
Agata Witanowska
2023-06-06
Polecam wszystkim zajęcia przygotowujące do egzaminu ósmoklasisty prowadzone przez Pana Bartka. Lekcje są perfekcyjnie przygotowane i odbywają się w bardzo miłej atmosferze. Pan Bartek z ogromną cierpliwością tłumaczy wszystkie zagadnienia. Syn napisał egzamin znacznie powyżej naszych oczekiwań z początku roku szkolnego. W mojej opinii rewelacja!
Agnieszka Stankiewicz
Agnieszka Stankiewicz
2022-08-13
Pan Bartłomiej jest najlepszym nauczycielem języka angielskiego jakiego można sobie wyobrazić. Lekcje prowadzone są rewelacyjnie. Zawsze na czas, solidny, bardzo dobrze przygotowany do zajęć. Fajne poczucie humoru, luz i pozytywna energia a jednocześnie wymagający, konsekwentny i baaardzo cierpliwy. Lekcje są ciekawe, cały czas coś się na nich dzieje. Postępy w języku nieporównywalnie lepsze niż w nauczaniu w szkole. Polecam z całego serca.
Alicja Kowalska
Alicja Kowalska
2022-07-09
Bardzo dobry nauczyciel. Przygotował córkę do egzaminu 8 klasisty, który to egzamin z j. angielskiego poszedł jej najlepiej. Potrafi nauczyć, zmotywować i egzekwować wiedzę. Córka lubiła te lekcje, pracowała nad zadaniami z przyjemnością. Mam nadzieję ,że będziemy kontynuowali naukę z tą szkołą dalej.
Dominika Pawluk
Dominika Pawluk
2022-07-08
Mój syn, Jasiek (13 lat) uczy się z panem Bartkiem już drugi rok. Poza miłą atmosferą zajęć, najbardziej docenia to, że dzięki tym lekcjom przełamał barierę mówienia. Zajęcia są angażujące, dobrze zaplanowane i dopasowane do potrzeb. W przyszłym roku egzamin ósmoklasisty, ale myślę, że stresu nie będzie, ponieważ już teraz próbne zdawał na ponad 90%. Polecamy bardzo mocno zajęcia z Angielskim Ninja! Dominika i Jasiek.
Kami Polska
Kami Polska
2022-07-07
Pan Bartłomiej w nauczaniu języka angielskiego wykazał się solidnością oraz wysoką jakością prowadzonych zajęć. Ma ogromną wiedzę i potrafi ją przekazać w sposób prosty i zrozumiały dla ucznia. Program jego nauczania jest zróżnicowany do obszarów w których uczeń chce osiągnąć wyższy poziom. Ponadto zajęcia były przygotowywane i przeprowadzane w sposób ciekawy i efektywny z użyciem nowoczesnych materiałów dydaktycznych, a do tego w miłej atmosferze. Z przyjemnością będziemy kontynuować z nim naukę i polecamy go wszystkim którzy potrzebują profesjonalnego, rzetelnego, zaangażowanego z miłą aparycją nauczyciela języka angielskiego. Kamińscy
Aleksandra Argier
Aleksandra Argier
2022-07-07
Syn bardzo zadowolony z lekcji z panem Bartłomiejem. Angielski zdał najlepie z wszystkich przedmiotów... Polecam
Filip A
Filip A
2022-05-26
Bardzo dobry nauczyciel .Wiele się nauczyłem i polecam