egzamin ósmoklasisty 2021

Egzamin ósmoklasisty 2024 – najczęstsze pytania

 

Ile trwa egzamin ósmoklasisty 2024 ?

Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego w 2024 roku odbędzie się ostatniego (3 dnia egzaminów) i będzie trwać 90 minut. Są to oficjalne informacje, które znajdziemy między innymi tutaj na stronie CKE.

Ile trzeba mieć procent żeby zdać egzamin ósmoklasisty ?

Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Nawet w przypadku otrzymania wyniku 0% zdajemy egzamin. Natomiast wyniki egzaminu liczą się w procesie rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych, dlatego to w naszym interesie jest aby otrzymać z niego jak najlepszy wynik.

Łącznie z trzech egzaminów, to jest z części humanistycznej, matematycznej i językowej można uzyskać w postępowaniu rekrutacyjnym 100 punktów. Skąd się bierze te 100 punktów skoro piszemy 3 egzaminy?

Z każdego egzaminu w kalkulacji uwzględniany jest wynik procentowy. Wynik procentowy z części matematycznej i humanistycznej mnożymy przez współczynnik 0.35, natomiast wynik z języka obcego mnożymy przez 0.3. Dla lepszego zrozumienia, zobrazuję tę sytuację przykładem.

Uczeń uzyskał 80% z części humanistycznej oraz matematycznej oraz 95% z języka obcego (w tym przypadku angielskiego, oczywiście dzięki wspólnej nauce ze mną. Tutaj formularz kontaktowy, są jeszcze ostatnie wolne miejsca!). 80% z dwóch pierwszych części da nam 2 x 28 punktów. Natomiast 95% z angielskiego da nam 28,5. Łączny wynik ? 84,5 na 100. Całkiem nieźle!

Co trzeba umieć na egzamin ósmoklasisty ?

Egzamin ósmoklasisty sprawdza wiedzę, którą uczeń pojął w procesie nauki w klasach I-VIII. Dokładne wytyczne dotyczące sprawdzanego materiału można znaleźć w informatorze publikowanym przez CKE lub co chyba łatwiejsze, u mnie na stronie. Tutaj znajdziecie wspomniany informator, liczący 9 stron.

Natomiast tutaj można przeczytać o szczegółowych wymaganiach.

Egzamin ósmoklasisty 2024, kiedy wyniki ?

Na chwilę obecną, termin ogłoszenia wyników testu ósmoklasisty planowany jest na lipiec 2024 roku.

Egzamin ósmoklasisty angielski 2024 – jak dostać 100%?

Uczeń, którego celem jest otrzymanie 100% z egzaminu jest zupełnie innym uczniem niż przeciętny zdający. Jest perfekcjonistą dysponującym ponadprogramową wiedzą. W celu uzyskania 100% z egzaminu powinien:

1. przerobić jak największą ilość zadań typu zadanie 6, zadanie 11, zadanie 12, zadanie 13, gdyż to tam większość traci punkty (nie wiesz jak wyglądają wspomniane zadania? Więcej informacji o nich znajdziesz tutaj)

2. zapoznać się z wymaganiami egzaminacyjnymi i mieć pewność, że zna teorię dotyczącą każdego z zagadnień

3. napisać przynajmniej jedno wypracowanie 10/10 każdego rodzaju

4. i najważniejsze na koniec, odpowiednio wyspać się na dzień przed egzaminem. Zjeść jak najmniejsze śniadanie. Przed wejściem na egzamin trzymać się z boku z dala od tłumu panikujących kolegów/koleżanek. Najlepiej wtedy słuchać muzyki na koncentrację. Osobiście polecam „binaural beats” (można znaleźć na Youtube) na 10 minut przed egzaminem. Pozwala to wykrzesać z naszego mózgu całość mocy obliczeniowej. Powodzenia!

Jak zdać egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego 2024? Krok po kroku.

Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego może wydawać się trudny, ale właściwe przygotowanie może ułatwić uzyskanie dobrego wyniku. Oto kilka dobrych porad:

Po pierwsze, ustal jak wygląda egzamin. Poznaj wszystkie rodzaje zadań i zobacz arkusze z poprzednich lat. Arkusze znajdziesz tutaj. Sama forma zadań od lat jest niezmieniona, a odpowiednie powtórzenie zagwarantuje Ci przynajmniej kilka punktów więcej.

Po drugie, znajdź dobre materiały do nauki. Poza podręcznikami szkolnymi, warto także sprawdzić kursy online, (o moim kursie możesz dowiedzieć się więcej tutaj), repetytoria lub aplikacje do nauki języka angielskiego (na potrzeby egzaminu stworzyłem dedykowany zestaw ze słownictwem w aplikacji Quizlet, znajdziesz go za darmo dostępnego tutaj). Pamiętaj, aby wybierać materiały, które skupiają się na zagadnieniach z egzaminu ósmoklasisty.

Po trzecie, ustal plan nauki i trzymaj się go. Staraj się systematycznie powtarzać materiał i rozwiązywać testy i ćwiczenia. Pamiętaj, że im wcześniej zaczniesz się uczyć, tym lepiej. Jeśli zaczniesz za późno, to nie dasz rady.

Po czwarte, nie zapominaj o rozwijaniu umiejętności rozumienia ze słuchu i czytania. Możesz na przykład włączać filmy i programy w języku angielskim z napisami lub czytać książki i artykuły w tym języku. Pomoże Ci to lepiej przygotować się do zadań 1-4. Słuchając, spróbuj powtarzać sobie w myślach zdanie po zdaniu to co słyszysz.

Po piąte, nie zapominaj o odpoczynku. Nauka może być męcząca, więc postaraj się, znaleźć czas na relaks.

Podsumowując, przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego wymaga systematyczności, ciężkiej pracy i odpowiednich materiałów do nauki. Powodzenia!

10 wskazówek dotyczących przygotowania do egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego 2024

Zacznij od ustalenia, na czym będzie skupiał się egzamin. Skup się na egzaminach z poprzednich lat. Większość z nich możesz znaleźć tutaj.

Znajdź dobre materiały do nauki, (podręczniki, repetytoria, aplikacje). Sprawdź, z którymi Ci się najlepiej pracuje.

Ustal plan nauki i trzymaj się go. Staraj się systematycznie powtarzać materiał i rozwiązywać testy i ćwiczenia. Pamiętaj, że im wcześniej zaczniesz się uczyć, tym lepiej. Przygotowanie do egzaminu to w dużej mierze ilość godzin włożonych w naukę. Jeśli przez ostatnie 8 lat skrupulatnie się uczyłeś/uczyłaś, to tej pracy będziesz mieć dużo mniej do wykonania. Jeśli nie, to nagle tego materiału będzie bardzo dużo.

Nie zapominaj o rozwijaniu umiejętności rozumienia ze słuchu i czytania. Możesz na przykład włączać filmy i programy w języku obcym z napisami lub czytać książki i artykuły w tym języku. To pomoże Ci lepiej zrozumieć język w użyciu i przygotuje Cię do zadań 1-4.

Nie zapominaj o odpoczynku. Nauka może być wyczerpująca, więc upewnij się, że znajdziesz czas na relaks i regenerację. Dzięki temu unikniesz wyczerpania i będziesz mógł skupić się na nauce z pełnym zaangażowaniem. Jednakże, nie traktuj tego punktu jako najważniejszy element przygotowania :)

Zadbaj o dobry sen. Sen jest bardzo ważny dla naszego zdrowia i samopoczucia, ale również dla pamięci i koncentracji. Dlatego ważne jest, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość snu przed egzaminem, aby móc jak najlepiej skupić się podczas nauki i egzaminu.

Bądź odpowiedzialny za swoją naukę. To Ty jesteś odpowiedzialny za swoje przygotowanie do egzaminu, a nie rodzice lub nauczyciel, więc podejmij odpowiedzialne decyzje i rób wszystko, co w Twojej mocy, aby się dobrze przygotować. Unikaj rozpraszaczy i skup się na nauce.

Nie panikuj. Choć egzamin może wydawać się stresujący, ważne jest, aby zachować spokój i skupić się na nauce. Ważne jest, abyś poświęcił czas i wysiłek na przygotowanie się jak najlepiej, tak aby później tego nie żałować.

Ćwiczenie umiejętności czytania i pisania – duża ilość punktów z egzaminu ósmoklasisty jest z czytania i pisania wypracowań. Warto zwłaszcza to mieć w pełni opanowane.

Konsultowanie się z nauczycielem – jeśli mamy jakieś wątpliwości związane z przygotowaniem do egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego, warto skonsultować się z Twoim nauczycielem. Jemu też zależy, żeby poszło Ci jak najlepiej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej odnośnie wymagań egzaminacyjnych, znajdziesz je tutaj. Jeśli szukasz przygotowania, skontaktuj się ze mną tutaj. Jeśli szukasz powtórzenia materiału do samego egzaminu, tutaj znajdziesz mój kurs online, który przygotowałem.