KONKURS KURATORYJNY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO – ARKUSZE
Konkursy kuratoryjne są co roku organizowane przez wszystkie kuratoria oświaty na terenie Polski. W konkursie może wziąć udział każdy uczeń klas IV-VIII. W mojej bazie znajdziecie arkusze ze wszystkich województw. Podane poniżej informacje tyczą się konkursu kuratoryjnego z języka angielskiego w szkole podstawowej.
Konkursy kuratoryjne dzielimy na przedmiotowe (czyli np. z języka angielskiego) i tematyczne (np. konkurs dotyczący Ustroju Rzeczypospolitej Polskiej)
Z podanego przykładu wniosek jest następujący – konkursy przedmiotowe charakteryzują się szerszym zakresem materiału.
Konkursy kuratoryjne dzielą się na 3 etapy:
Etap szkolny
Ma miejsce pod koniec października w szkole ucznia (o ile nauczyciel zgłosi szkołę do udziału). Poniżej znajdziecie przykładowe arkusze z etapu szkolnego z lat 2018-2023. Etap szkolny nie jest specjalnie trudny, ponieważ wymagany w nim materiał nie odbiega aż tak znacząco od podstawy programowej. Jedyna różnica to punkt 5. “wykazania się podstawową wiedzą o historii, geografii i kulturze krajów angielskiego obszaru językowego.” Więcej o wymaganiach można przeczytać tutaj.
Etap rejonowy
Ma miejsce ~półtora miesiąca po etapie szkolnym (koniec grudnia / początek stycznia). Jak sugeruje nazwa, na etap ten trzeba dojechać w specjalnie wyznaczone miejsce. Poniżej znajdziecie przykładowe arkusze z etapu rejonowego z lat 2019-2023.
Etap ten jest już dużo trudniejszy i bez specjalnego przygotowania nie ma się w nim szans. Szczególnie dużo punktów do zdobycia jest z wiedzy o kulturze. Aby przejść do finału (w którym średnio jest miejsce dla 200-300 osób) trzeba uzyskać wynik 80-90%, co przy ~60 punktach do zdobycia (różna liczba dla różnych województw), sprawia, że każdy punkt jest na wagę złota.
Etap wojewódzki
Ma miejsce na koniec lutego/początku marca (zależnie od ferii). Wszyscy uczestnicy z danego województwa piszą go wspólnie w jednym miejscu. W celu uzyskania tytułu finalisty wystarczy uzyskać 30-50% lub w przypadku niektórych województw wystarczy po prostu podejść. Aby uzyskać tytuł laureata, trzeba znaleźć się wśród 20-50 (zależnie od województwa) najlepszych wyników.
Konkurs kuratoryjny vs. olimpiada
Olimpiada ma charakter ogólnopolski i jest z całą pewnością trudniejsza.
Konkurs kuratoryjny z języka angielskiego – dla kogo?
Udział w konkursie kuratoryjnym jest skierowany dla uczniów o wysokich ambicjach, chcących uczyć się w najlepszych szkołach w Polsce (tutaj ranking). Niestety, bez tytułu finalisty / laureata dostanie się do takich szkół jest obecnie niemożliwe. Można to sobie łatwo zobrazować sprawdzając “kalkulator punktów do liceum” (widoczny tutaj) i następnie porównując taki symulowany wynik z progami do szkół.
Osoby poważnie myślące nad podejściem do konkursu kuratoryjnego, powinny na przygotowanie założyć sobie okres dwuletni.