Jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty z angielskiego?

Jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty z angielskiego? SAMODZIELNIE

Wyobraźmy sobie następującą sytuację. Jest wrzesień, rozpoczyna się rok szkolny i zastanawiasz się jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty z angielskiego. SAMODZIELNIE. Masz ambicję i jesteś gotowa/gotowy do działania, ale nie wiesz jak to zrobić. Pewnie kupisz któreś z repetytoriów, może nawet kilka. Zaczniesz powtarzać materiał z podręczników szkolnych. Spojrzysz na repetytorium, ma pewnie 200 stron. No i o ile Cię to nie zniechęci, to MIMO ŻE średnio efektywnie, poradzisz sobie. Ten artykuł jest skierowany do tych, którzy chcą proces nauki w pełni zoptymalizować.

Zrozumienie wymagań egzaminu ósmoklasisty z angielskiego

Przed rozpoczęciem nauki ważne jest, aby po pierwsze poznać wymagania egzaminacyjne. Tak się składa, że napisałem o tym duże opracowanie, o którym możesz przeczytać tutaj. Jak już zrozumiesz co jest od Ciebie wymagane, to zapoznaj się ze strukturą egzaminu. Egzamin co roku wygląda tak samo i składa się z 14 zadań, a każdy typ zadań podczas egzaminu wygląda TAK SAMO. Wszystkie egzaminy, oficjalne jak i próbne znajdziesz tutaj.

Stworzenie planu działania

Przygotowanie podziel sobie na części i osobno policz sobie punkty z zadań (1-4), (7-10), (5,6,11,12,13) i 14. Część z której Twój wynik % będzie najgorszy, powinna być dla Ciebie priorytetem. Rozwiąż np. arkusz z zeszłego roku, który znajdziesz tutaj, a następnie sprawdź odpowiedzi. Rozwiązanie egzaminu znajdziesz na moim kanale Youtube, a tutaj link do niego https://www.youtube.com/watch?v=OH_ONIpVGSw.

 

Jak poprawić wynik z słuchania (zadania 1-4)

Lektorzy, którzy mówią w zadaniach 1-4, w egzaminach przygotowanych przez CKE są co roku Ci sami. Sprawia to, że najważniejsze jest zapoznanie się ze wszystkimi oficjalnymi egzaminami, aby przyzwyczaić się do tego jak oni mówią. Nie jest sekretem, że lepiej rozumiemy osobę, do której wymowy jesteśmy przyzwyczajeni. Nagrania jak i egzaminy znajdziesz w jednym z linków powyżej.

W przypadku pozostałych zadań, nic nie przygotuje Cię tak dobrze jak rozwiązanie maksymalnie dużej liczby arkuszy. Zobaczysz, że wiele z rozwiązań/zadań się powtarza, trzeba tylko z każdego z nich wyciągnąć wnioski.

Jeśli chodzi o zadanie 14, czyli wypracowanie, to napisałem o tym osobny artykuł, który znajdziesz tutaj. W pisaniu wypracowań ważne jest przygotowanie sobie modelu wypowiedzi. Wiele tematów w pewnym sensie się powtarza i jak napiszesz takich wypracowań 20, to będziesz gotowa/gotowy na w zasadzie każdy punkt, który będą od Ciebie chcieli na egzaminie.

Organizacja czasu

Organizacja czasu jest kluczowa w przygotowaniu się do egzaminu. Warto stworzyć plan nauki, w którym określisz, ile czasu w każdym tygodniu poświęcisz na naukę. Tutaj znajdziesz kalendarz roku szkolnego. Napisanie 20 arkuszy powinno być Twoim celem. Czy napisanie 1 arkuszu w tygodniu jest czymś specjalnie trudnym? Moim zdaniem nie, ale to zależy od Ciebie.

Podsumowując, samodzielne przygotowanie się do egzaminu ósmoklasisty z angielskiego wymaga dużo determinacji i organizacji, natomiast z całą pewnością daje później bardzo dużo satysfakcji. Myślę że, każdy z odpowiednim zaangażowaniem i systematyczną pracą może osiągnąć sukces. Powodzenia!

Szukasz przygotowania do egzaminu?

Tutaj przeczytasz więcej o powtórzeniu do egzaminu ósmoklasisty, które przygotowałem w formie lekcji wideo.

Natomiast tutaj można dowiedzieć się wiedzieć o kursie na rok 2023/2024.